15 września 2013

Pętla indukcyjna

Korzystam z pętli indukcyjnej (NL-90), jest to bardzo przydatna rzecz do rozmów przez telefon. Pętlę zakładam na szyję, podłączam do telefonu (ma takie same wejście jak słuchawki), przełączam program w procesorze mowy na cewkę indukcyjną (np. w Freedomie można samemu odblokować, już nie pamiętam jak, trzeba sprawdzić w poradniku lub przy ustawieniach procesora można poprosić o włączenie), następnie dzwonię do kogoś lub odbieram połączenie i już mogę rozmawiać bez hałasu w tle. Jest to bardzo przydatne, szczególnie w mieście lub w hałaśliwym pomieszczeniu - sprawdzone i przetestowane przeze mnie. Dzięki tej cewce indukcyjnej i pętli słyszę tylko samą komórkę, zatem otoczenia już nie słyszę. Można też słuchać w ten sposób radia czy muzyki na komórce lub na komputerze.

Źródło: nokautimg2.pl, images.kangoo.pl

Mam dwa implanty, więc jak chcę słuchać obustronnie, to wtedy pętla na szyję, potem też zakładam za uszy (tak jak czy włosy wisienki na uszy) jeszcze, żeby kable były jak najbliżej sprzęcików, bo wtedy jest dobra regulacja głośności (niestety chyba jest to minus tej pętli, bo może być za cicho lub za głośno, ale przecież można to zmienić ręcznie).

Przez telefon rozmawiam tylko z rodziną, gdyż ze zrozumieniem osób nieznajomych mam problem. Pętli używam najczęściej do słuchania piosenek na youtube.

W jednym poznańskim kościele jest zamontowana pętla indukcyjna, zatem wystarczy, że uruchomię program z cewką i już całą mszę rozumiem, do dziś pamiętam swój szok i zachwyt, jak pierwszy raz zrozumiałam całość mszy świętej. Oto wyjaśnienie działania przenośnej lub montowanej pętli indukcyjnej:


Źródło: earcom.pl

Czasem na konferencjach dla osób słabosłyszących takie rozwiązane jest zastosowane i dzięki temu rozumiem w 100% prowadzących, nawet raz sama brałam udział w przemowie. Oto przykłady zastosowania pętli:


Źródło: novatel.pl, soundinduction.co.uk, ashdale.co.uk

Takie jest oznakowane miejsca z pętlami indukcyjnymi, mogą być to teatry, urzędy czy kościoły. Niestety w Polsce takich miejsc jest bardzo mało. Tutaj jest przykładowa mapa miejsc z pętlami. Warto przetestować takie pętle. Za granicą jest takich miejsc o wiele więcej, nawet mogą sie pojawić w niektórych taksówkach.


Źródło: pfos.org.pl, spottedsun.com, harriscomm.co

Na podobnej zasadzie działa system FM, który może być używany m.in. na lekcjach w szkole - mikrofon ma nauczyciel przypięty do bluzki, a uczeń słyszy jego głos dzięki urządzeniu z taką samą pętlą (lub z adapterem do aparatów słuchowym). Niestety mikrofon może zmienić głos nauczyciela, przez co uczeń może mieć na początku problem ze zrozumieniem go. System FM ma właśnie taka pętlę indukcyjną zakładaną na szyję, chociaż zamiast pętli są tzw. stopki do aparatów/procesorów lub bezpośrednie kable audio.


Źródło: tecear.com, alds.com, eartone.com, mikrosluchawka.pl

Polecam jeszcze tę stronę, gdzie można więcej się dowiedzieć o pętlach indukcyjnych.

3 komentarze:

  1. Słyszałam o tej pętli, ale jakos do tej pory nie zainteresowalam się tym tematem. Zuzia jest jeszcze mala, ale warto o tym wiedzieć na przyszłość :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy mogę wiedzieć ile taka pętla do komórki kosztuje? Czy do każdego modelu pasuje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy model pasuje, jeśli tam masz wejście (jack) takie jak na zwykłe słuchawki, a ty masz możliwość włączenia cewki indukcyjną włączoną w aparacie słuchowym lub procesorze mowy implantu. Można an ustawieniach programów (aparatu lub procesora) poprosić o odblokowanie cewki albo zapytać się po prostu tam, jak ją włączyć, żeby móc korzystać z pętli indukcyjnej czy systemu FM ;) Ja za pętlę zapłaciłam chyba 90 zł :)

      Usuń